Wzrost areałów, spadek wydajności. Produkcja rolna na świecie

19 grudnia 2017

US Departament of Agriculture regularnie publikuje raporty dotyczące produkcji na świecie oraz popytu i podaży na świecie. Te drugie wydają się mieć o wiele większy wpływ na kształtowanie się cen, jednak wielkości produkcji mają oczywiście wpływ na podaż, a więc szkoda byłoby nie zwrócić i na nie uwagi.

Ostatni raport o produkcji rolniczej na świecie został opublikowany zaledwie kilka dni temu. Dość długo zastanawiałam się, w jakiej formie omówić jego zawartość, żeby nie zanudzić potencjalnych czytelników. Postanowiłam przyjąć formę obrazkowo-komiksową. Mam nadzieję, że spodoba się ona entuzjastom handlu na produktach rolnych (i nie tylko).

Produkcja pszenicy w Australii dozna w tym sezonie dużego uszczerbku, a to za sprawą przede wszystkim pogorszenia jakości i wydajności upraw. Wydajność na poziome 1,72 t/ha jest drugą najgorszą w ciągu ostatnich 10 lat. Gorszą odnotowano jedynie w sezonie 2006/2007, kiedy tereny upraw nawiedziła ciężka susza. Także w tym sezonie przyczyną spadku jakości upraw jest długotrwała susza i niski poziom nawodnienia gleby.

Po rekordowym pod względem wydajności (jakości) i wielkości produkcji sezonie 2016/2017 obecny sezon upraw pszenicy w Brazylii będzie najgorszy od 10 lat. Rekordowa produkcja przed rokiem skłoniła rolników do ograniczenia areałów zasiewów o ok. 10%. Jednak mało sprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że w sezonie 2017/2018 do wydajność upraw spadła o 30% w porównaniu z rekordową wydajnością w roku poprzednim, która wspierana była przez wyjątkowo korzystną pogodę.

Produkcja pszenicy w Kanadzie, choć niższa o 5% niż w poprzednim sezonie, przewidywana jest jako trzecia najwyższa w historii (większa była jedynie w sezonach 2013/2014). Zróżnicowane warunki pogodowe sprawiły, że w części regionów produkcja zaskoczyła pozytywnie osiągając rekordową wydajność 4 t/ha (Manitoba). Z drugiej strony regiony Alberta i Saskatchewan notują warunki i wydajność poniżej wieloletniej średniej.

Produkcja bawełny w Burkina Faso będzie nieznacznie mniejsza w stosunku do ubiegłorocznej, pomimo znaczącego zwiększenia areału upraw. Przyczyną jest spadek wydajności do poziomu najniższego od 1995 roku, ok. 19% poniżej odpowiadającej mierze z zeszłego roku, a także 19% poniżej 5-letniej średniej. Przyczyny tak drastycznego pogorszenia jakości upraw dopatruje się w fakcie, że farmerzy w dużej mierze wykorzystali do siewów mniej odporny na szkodniki i choroby gatunek bawełny.

Produkcja bawełny w Pakistanie potwierdza ten sam schemat, co przy większości upraw opisanych w bieżącym raporcie WAP – przy wzroście areałów zasiewów nie udało się utrzymać wydajności z poprzedniego roku.

Niższa od zeszłorocznej produkcja słonecznika wynika przede wszystkim z utrzymującej się zbyt wilgotnej pogody w listopadzie. Duża wilgotność i opady spowodowały opóźnienia w zbiorach wg danych na 6 grudnia zebranych było zaledwie 72% upraw w porównaniu z 895% na ten sam dzień ubiegłego roku.

Intensywne opady w Regionie Wołgi i Regionie Centralnym – podobnie jak w przypadku upraw słonecznika – spowodowały opóźnienia w zbiorach kukurydzy w tych samych częściach Rosji. Dla przykładu: w Regionie Centralnym wg danych na 6 grudnia zakończonych było 67% zbiorów, co jest tempem najwolniejszym od 2010 roku, natomiast w Regionie Wołgi zakończonych było jedynie 40% zbiorów w porównaniu z 90% przed rokiem.

W Rumunii dynamicznej poprawie ulega wydajność upraw. Poziom 4,55 t/ha jest poprawą o 15% względem poprzedniego roku, ale także 24% powyżej średniej z poprzednich 5 lat. W Rumunii ze względu na dużą zmienność pogody wydajność upraw wahała się w ostatnich latach od 1,54 t/ha do 4,55 t/ha i była znacznie poniżej średniej europejskiej.

Rumunia jest drugim największym producentem kukurydzy w Europie z największym obszarem dedykowanym na uprawy tego zboża. Dla polepszenia jakości i wydajności potrzebna jest większa automatyzacja produkcji, a także użycie bardziej efektywnych środków ochrony roślin.

Obszar zasiewów w sezonie 2017/2018 jest jednym z największych w historii, co jest spowodowane atrakcyjnymi w porównaniu z innymi plonami cenami skupu. Pomimo większych obszarów zasiewu, produkcja osłabiła się w skutek zmniejszenia wydajności. Przyczyną obok gorszych warunków pogodowych były zniszczenia poczynione przez szkodniki.

W przeciwieństwie do bawełny, wyższe ceny skupu rzepaku nie wpłynęły na zwiększenie areału upraw. Wręcz przeciwnie. Dodatkowo wyższe od przeciętnych temperatury spowodowały osłabienie upraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *