Krótki wheat corn futures spread… Brzmi egzotycznie?

Analizowała wczoraj “zachęcającą dywergencję cen zbóż”, sugerując, że ciekawym pomysłem na trade byłoby postawienie na zmniejszenie spreadu pomiędzy pszenicą i kukurydzą.

Najprostszym i możliwym do wykonania na niemalże każdym rachunku byłoby zajęcie długiej pozycji na kukurydzy i krótkiej na pszenicy. Zakładając skorelowane poruszanie się cen tych dwóch instrumentów, zysk na jednym równoważyłby stratę na drugim. A przy założonym zbliżaniu się cen do siebie (zmniejszaniu się spreadu) zysk powinien być większy niż strata.

Bardziej obrazowo? Ceny obydwu instrumentów rosną, ale cena kukurydzy, żeby zbliżyć się do ceny pszenicy rośnie bardziej, czyli zysk na kukurydzy jest większy niż strata na pszenicy. Lub ceny obydwu instrumentów spadają, ale cena pszenicy spada mocniej (żeby spread się zmniejszył), więc zysk na shorcie na pszenicy jest większy niż strata na longu na kukurydzy.

Zaletą tej strategii jest fakt, że pozycje (w warunkach nieodbiegających od historycznych wskaźników) zabezpieczają się nawzajem (hedge’ują), a więc ryzyko strategii jest relatywnie niskie, a zysk uzyskujemy niezależnie od tego, czy ceny będą poruszać się w górę, czy w dół. Wadą opisanego powyżej rozwiązania jest brak możliwości określenia prostego stop lossa.

I tu przychodzi na myśl wykorzystanie instrumentu, który niestety nie jest dostępny na rachunkach u wszystkich brokerów, a z którym spotkałam się na platformie Saxo Banku*. Futures spread o nazwie Wheat Corn spreads z dowolnym tak naprawdę terminem zapadalności, choć w tej chwili najkorzystniej wygląda Wheat Corn spreads Mar-20 Mar-20 (cena sell 187,50 USD). Wadą tego instrumentu jest wysoki wymagany depozyt, ale instrument odzwierciedla dokładnie to, w co chcemy zainwestować, nie wymagając jednocześnie rolowań i dając możliwość ustawienia stop lossa na wypadek, gdyby rynek zachował się niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, tj. spread między ceną pszenicy i kukurydzy nadal by rósł.

Dla mniej wprawionych w bojach, którzy jednak chcieliby poczuć smak hedge’ingu i egzotycznych dla większości zjadaczy chleba instrumentów przedstawię wyliczenie potencjalnej efektywności tego trade’u dla kontraktów zapadających w grudniu 2019, ponieważ ja sama właśnie taką pozycję otworzyłam.

Dla Wheat Corn spreads Dec-19 Dec-19 wartość nominalna takiego kontraktu przy obecnej różnicy cen (187 USD) wynosi ok. 9500 USD, depozyt to 2585 USD (initial)/2350 USD (maint.). W przypadku obniżenia różnicy cenowej do 120 USD (czyli i tak sporo wyżej niż wskazują historyczne dane), zysk wyniósłby 3300 USD. Wystarczyłoby więc, żeby rynek zbliżył się do wieloletniej równowagi, a zysk z tej pozycji wyniesie 140%.

Jedynym ryzykiem byłoby dalsze powiększanie się dywergencji pomiędzy cenami, ale:
1. Można zabezpieczyć się przed tym ryzykiem ustawiając stop lossa na Fu/S.
2. Przypominając wieloletni wykres, na którym zaznaczone są okresy, gdy spready były większe niż obecnie, oceniam ryzyko jako niewielkie.

wykres 1. Ceny pszenicy i kukurydzy (oś lewa) oraz różnica cen (oś prawa) w latach 1973-2018; na czerwono zaznaczone okresy, gdy spread był większy niż obecnie

Ja w to wchodzę 🙂

___
* Zachęcam do rejestracji na stronie Saxo Bank poprzez link zamieszczony powyżej, ponieważ w przypadku otwarcia rachunku poprzez ten link otrzymacie godzinne darmowe szkolenie z obsługi platform Saxo Bank. Dla przejrzystości dodam, że korzyść będzie obopólna, ponieważ ja w takim przypadku otrzymam nagrodę za polecenie nowego Klienta.

___

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Przy transakcjach lewarowanych istnieje ryzyko poniesienia strat przekraczających wartość depozytu!

Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *