Czy eksperyment pracy z domu stanie się nową rzeczywistością?

15 lutego na stronie CNN Business pojawił się artykuł „The world’s biggest work-from-home experiment has been triggered by coronavirus”. Artykuł opisywał świat opustoszałych biur i centrów handlowych w Hong Kongu i Singapurze – puste biurka, milczące telefony, zamknięte sklepy i obiekty użytku publicznego. Na podstawie decyzji władz chińskich pracownicy największych na świecie „hubów” zostali zmuszeni do pozostania w domach. Wydawało się to wtedy takie odległe…

… minął niewiele ponad miesiąc, ale od tamtej pory świat zmienił się nie do poznania. Covid-19 już dawno przestał być tylko „chińskim problemem”. Tydzień po ukazaniu się artykułu potwierdzono pierwsze ogniska zarażenia we Włoszech. W ślad za tym, jak epidemia wirusa „rozlała się” na cały świat, restrykcje dotyczące kontaktów społecznych i nakaz pracy z domu dla większości pracowników zaczął dotyczyć już nie tylko 60 milionów Chińczyków, lecz objął tak naprawdę cały świat.

Można oczywiście do tematu podejść z humorem i porównać nową sytuację do spełnienia marzeń o pracy w biurach takich jak Google. Przytoczę za artykułem „Już 10 mln Polaków w luksusowych biurach.” (ASZ:dziennik) kilka opinii:

„Kanapa, prysznic, prywatny nap room z własnoręcznie wybraną pościelą – wylicza 26-letnia Justyna, copywriterka. – A owocowy wtorek jest codziennie.”

„(są też) strefy rozrywki. U mnie jest tylko PlayStation, ale znajomy ma też Nintendo Switch i kącik muzyczny z całym setem perkusyjnym – opowiada Bartek. – No aż się nie chce wychodzić”.

Prawda jednak jest taka, że to eksperyment na żywym organizmie, którego wprowadzenia nikt tak naprawdę nie przewidywał i nie wybierał, który został narzucony wielu firmom i instytucjom z dnia na dzień. Do którego część instytucji i biorących w nim udział pracowników „przygotowuje się” dopiero w trakcie jego trwania. Eksperyment, który pociąga za sobą bardzo konkretne szanse i wyzwania.

W 2012 roku przeprowadzono badania, z których wynikało, że pracując z domu (lub ogólnie zdalnie, nie z biura), jesteśmy zdecydowanie bardziej kreatywni i produktywni w zakresie zadań nietypowych, projektowych, mało powtarzalnych. Z kolei tym drugim, a więc zadaniom powtarzalnym, rutynowym, niewymagającym kreatywnego myślenia, zdecydowanie bardziej sprzyja środowisko ustrukturyzowane.

Innym efektem społecznym zamknięcia milionów pracowników na całym świecie w domach, jest potencjalna zmiana relacji społecznych. Mówi się o tym, że możliwość pracy z domu może ułatwiać pogodzenie kariery zawodowej z opieką nad dziećmi, ale także przesunięcie ciężaru z matek na ojców, biorąc pod uwagę, że i oni w tych dniach pozostają z całymi rodzinami w domach.

Z drugiej strony obecna sytuacja rodzi też wyzwania w postaci szeroko pojętych „rozpraszaczy”. W normalnych warunkach dom często bywa miejscem idealnym do pracy – cichym i pustym. Obecnie pracujący rodzice muszą tę przestrzeń dzielić z dziećmi, których zajęcia w szkołach zostały zawieszone.

Kolejnym rodzajem wyzwań jest kwestia przygotowania samych przedsiębiorstw do takiej organizacji pracy – przepustowości sieci, rozwiązań umożliwiających kontakt ze światem, spotkania, rozmowy, sposobów przechowywania danych i bezpiecznego ich przesyłania, a także tego, czy same aplikacje używane przez pracowników są wystarczająco przyjazne, żeby jakość pracy poprawiać, a nie tę pracę uprzykrzać. No i w końcu czy przedsiębiorstwa kiedykolwiek przeprowadziły testy i kontrolę tych wszystkich aspektów.  

Co jednak bardzo znaczące, podkreśla się, że ten niespodziewany eksperyment został przyjęty na tyle dobrze, że pracodawcy zaczęli rozważać zaadoptowanie tego rozwiązania jako długoterminowego i na zdecydowanie większą skalę, szczególnie w sektorach, które umożliwiają bardziej elastyczne opcje pracy.

Nasunąć mogłoby się oczywiście pytanie, czy w tych dywagacjach o ogólnoświatowym eksperymencie pozostania milionów ludzi w domach, jest miejsce na temat inwestycji. Oczywiście, że jest! Ja widzę przynajmniej dwa. Ale o tym już w następnym wpisie 🙂


Źródła:

https://www.cnbc.com/2020/03/12/study-how-working-from-home-boosts-and-hurts-productivity-creativity.html

https://aszdziennik.pl/129063,pilne-juz-10-mln-polakow-w-luksusowych-biurach-kanapy-wanny-i-nap-room

https://www.cnbc.com/2020/03/12/what-happens-to-a-company-if-coronavirus-sends-every-employee-home.html

https://edition.cnn.com/2020/02/14/asia/coronavirus-work-from-home-intl-hnk-scli/index.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *